معمولا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از داروهای شیمیایی و انجام آزمایشات مختلف، از داروهای گیاهی و طب سنتی استفاده کنند. استفاده از روغن‌های گیاهی هم یکی از راه‌های درمان بسیاری از بیماری‌هاست. همانطور که می‌دانید مجرای مقعد از ماهیچه حلقوی ساخته شده است. درون این ماهیچه سیاهرگ‌های بسیاری وجود دارد که وظیفه انقباض و انبساط این ماهیچه به عهده‌ی آن است. زمانی که این سیاهرگ ملتهب و متورم شود، به اصطلاح می‌گوییم فرد دچار بواسیر مقعد شده است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم شما را با بواسیر و راه درمان این عارضه با روغن‌های گیاهی موثر در درمان آن بیشتر آشنا کنیم. پس با ما باشید تا روغن گیاهی برای درمان بواسیر را بشناسید.

تعدادی از روغن‌های گیاهی می‌تواند در برطرف کردن و بهبود بواسیر موثر باشد. در ادامه با این روغن‌های گیاهی و میزان اثرگذاری آن‌ها بر بواسیر آَنا خواهید شد:

 1. روغن زعفران

  از دانه و سایر قسمت‌های زعفران، روغن زعفران را استخراج می‌کنند. این روغن آلرژی زا است و بهتر است قبل از استفاده آن را تست کنید، برای این کار روی دست کمی روغن زعفران بزنید و اجازه دهید برای ۲۰ دقیقه بماند. سپس اگر حساسیت و آلرژی به آن نداشتید می‌توان از آن استفاده کنید.
  برای استفاده از این روغن یک الی دو قطره آن را با یک تا دو قاشق غذاخوری روغن پایه ترکیب کنید، سپس با یک دستمال ناحیه مقعد را ماساژ دهید.

 2. روغن درخت سرو

  زمانی که زائده بواسیر دارای خونریزی باشد، تنها استفاده از روغن درخت سرو می‌تواند به بهبود آن و قطع خونریزی کمک کند. برای استفاده بهتر است چند قطره روغن سرو را با یک قاشق غذاخوری روغن پایه(روغن بادام شیرین، روغن جوجوبا، روغن نارگیل، روغن آووکادو) ترکیب کنید، سپس با چند قطره آب لیمو آن را ترکیب کنید.
  بهترین راه مصرف این روغن استفاده از آن در حمام است.

 3. روغن اسطوخودوس

  این روغن خاصیت تسکین‌دهندگی بسیار بالایی دارد، بهترین روغن برای زمانی است که ناحیه مقعد به دلیل عارضه بواسیر ملتهب شده است. استفاده از این روغن می‌تواند به درمان خارش و سوزش ناحیه مقعد کمک بسیاری کند. استفاده از این روغن برای تسکین درد، درمان اگزما و خارش و از بین بردن التهابات بسیار موثر است.

 4. روغن درخت چای

  این روغن در واقع یک داروی ضدالتهاب است و می‌تواند التهاب موجود در مقعد را از بین ببرد. بسیاری بر این باورند که قبل از استفاده از این روغن بهتر است آن را با روغن پایه ترکیب کنید. به این ترتیب قدرت اثرگذاری آن به مراتب افزایش پیدا می‌کند. زمانی که این روغن با روغن کرچک ترکیب شود، میزان اثرگذاری آن ۱۰ برابر خواهد شد. بعد از ترکیب کمی از روغن را روی پارچه‌ای بریزر و به آرامی ناحیه مقعد را ماساژ دهید.

 5. روغن کندر

  این روغن به قدری خواص درمانی بالایی دارد که همانند طلا با ارزش است. برای استفاده از این روغن گیاهی پیشنهاد می‌کنیم که دو تا سه قاشق غذاخوری از آن را با دو قاشق لانولین ترکیب کنید. سپس ترکیب مورد نظر را برای ماساژ مقعد استفاده کنید.

 6. روغن بابونه

  این روغن می‌تواند پوست تحریک شده را آرام کند و از التهابات موجود بکاهد. بهترین راه استفاده از آن ترکیب با روغن دیگری است، سپس به صورت مستقیم آن را به محل مورد نظر بزنید.

 7. روغن زیتون

  روغن زیتون، خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد و با کاهش التهابات به درمان بواسیر کمک بسیاری خواهد کرد. ماساژ روزانه مقعد با روغن زیتون می‌تواند موجب کوچک شدن عروق خونی شود و به این ترتیب از خونریزی جلوگیری خواهد کرد.

 8. روغن بادام

  روغن بادام، روغنی است که می‌تواند به لایه‌های عمیق پوست هم نفوذ کند. خواص نرم کنندگی این روغن باعث شده تا موجب بهبود التهاب، سوزش، خارش و جلوگیری از زخم‌های عفونی در ناحیه مقعد جلوگیری شود. با استفاده روزانه و روتین از این روغن می‌توانید بواسیر خود را به طور کامل درمان کنید.

 9. روغن نارگیل

  مصرف روغن نارگیل می‌تواند با مزایای بسیاری همراه باشد. استفاده از این روغن می‌تواند جلوی خونریزی هموروئید را بگیرد و از التهاب و تورم آن جلوگیری کند. مصرغف روغن نارگیل هیچ عارضه خاصی را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

چگونه باید از روغن گیاهی برای درمان بواسیر استفاده کرد؟

این روغن‌های گیاهی را هم می‌توان به صورت مستقیم و هم می‌توان به صورت ترکیبی استفاده کرد. معمولا از روغن پایه برای رقیق کردن و به عنوان یک روغن حامل استفاده می‌کنند. این روغن پایه می‌تواند از بین روغن‌هایی چون روغن کنجد، روغن زیتون، روغن جوجوبا، روغن کرچک، روغن هسته انگور و روغن بادام شیرین انتخاب شود.
برای استفاده از این روغن‌ها دو راه پیش رو دارید:

 1. ابتدا باید با روغن پایه آن‌ها را ترکیب کنید، سپس دستمال پارچه‌ای را به روغن آغشته کنید و ناحیه مقعد را به آرامی با آن ماساژ دهید. این کار را می‌توانید بسته به شدت عارضه روزی یک تا دوبار آن را انجام دهید.
 2. روش دیگر استفاده از این روغن، استفاده از آن در حمام است. برای این کار وان حمام را با آب گرم پر کنید سپس هشت قطره از این روغن را در آب بچکانید، سپس برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن دراز بکشید.

نحوه اثرگذاری روغن‌های گیاهی روی بواسیر

استفاده از این روغن گیاهی برای درمان بواسیر می‌تواند با مزایای بسیاری برای بدن همراه باشد. اما شاید این سوال برایتان مطرح شود که این روغن‌ها چگونه می‌توانند بواسیر را درمان کنند؟ در واقع می‌توان گفت که نحوه اثرگذاری این روغن‌ها به شرح زیر است:

 • این روغن‌ها از خونریزی و ترشح مقعد جلوگیری می‌کنند.
 • استفاده از روغن‌ها می‌توانند سوزش، خارش و درد را تسکین دهند.
 • از تورم عروق خونی و بافت اطراف آن جلوگیری می‌کنند.
 • با کاهش جریان خون مانع از رشد بواسیر می‌شوند.
 • این روغن‌ها مقدار بالایی ویتامین، آنزیم، مواد ضدعفونی کننده و…. دارند که مانع از رشد بواسیر خواهد شد.

خرید روغن گیاهی برای درمان بواسیر از فروشگاه فیلی

در این مقاله سعی کردیم تا روغن‌های گیاهی را که می‌تواند برای درمان بواسیر موثر باشد را به شما معرفی کنیم. با استفاده از این روغن‌ها با توجه به مقدار مشخص می‌توانید این عارضه را درمان کنید. البته از مشورت با پزشک و داروهای تجویز شده توسط پزشک غافل نشوید.