در چند سال اخیر در کشور، استفاده از روغن‌های گیاهی در میان مردم افزایش پیدا کرده است و روغن کنجد یکی از این روغن‌ها است که طرفداران بسیاری را در میان عموم خانواده‌ها داراست که روغن کنجد را جایگزینی بسیار مناسب و سالم، برای روغن‌های سرخ‌کردنی و پخت و پز می‌دانند. در این بخش از مجله فیلی قصد داریم تا به بررسی تفاوت‌های دو نوع روغن کنجد ارده و روغن کنجد پرس سرد بپردازیم.

مهم‌ترین خواص روغن کنجد چیست؟

– روغن کنجد به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی باکتریایی که داراست به شما برای حفظ و داشتن پوستی سالم کمک می‌کند.

– آنتی اکسیدان‌های موجود در روغن کنجد با جذب سموم محلول در آب امکان سم‌زدایی از پوست را برای شما فراهم می‌کند. می‌توانید نصف فنجان کنجد, نصف فنجان سرکه سیب و یک چهارم فنجان آب را با هم ترکیب کنید و به‌صورت روزانه صورت خود را بشویید.

– منیزیم و سایر مواد مغذی موجود در کنجد باعث کاهش سطح گلوکز خون و در نتیجه کاهش دیابت می‌شود.

– از دیگر خواص روغن کنجد می‌تواند به درمان شوره سر، مفید برای کاهش وزن، کمک به درمان طبیعی کم خونی و .. اشاره کرد.

روغن ارده کنجد چیست؟

به روغنی که از دانه‌های کنجد که بر، روی حرارت تفت دیده و به اصطلاح بو داده شده‌اند به روش آسیاب به دست می‌آید روغن ارده کنجد گفته می‌شود که دارای طعم دودی و رنگ تیره‌تر است که از آن بیش‌تر در سس‌ها، سالادها و دستور العمل‌های پخت و پز استفاده می‌شود.

روغن کنجد پرس سرد چیست؟

روغنی که به‌صورت مستقیم از دانه کنجد تفت داده نشده و بدون دخالت حرارت توسط دستگاه‌های روغن‌گیری تحت فشار بالا استخراج می‌شود روغن کنجد پرس سرد گفته می‌شود. این روغن انتخاب بسیار مناسبی برای پخت و پز و سرخ‌کردن در دمای متوسط است.

روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری

در سال‌های اخیر شاهد گسترش فروشگاه‌های روغن‌گیری در سطح شهرهای کشور شده‌ایم که این فروشگاه‌ها تبلیغات گسترده‌ای را در زمینه‌ی روغن‌گیری به‌خصوص روغن‌گیری کنجد در حضور مشتری انجام می‌دهند. یکی از نکاتی که لازم است در، رابطه با این فروشگاه‌ها به آن دقت کنید نوع دانه و دستگاه‌هایی است که برای استخراج روغن از آن استفاده می‌کنند. حتما توجه داشته باشید که از دانه‌هایی استفاده کنند که دارای نمادهای وزارت بهداشت و سیب سلامت باشد. نکته‌ی دیگر که بسیار مهم است رعایت بهداشت در کارگاه و یا فروشگاه روغن‌گیری است. بنابراین قبل از خرید به بهداشت فردی و محیط فروشگاه توجه نمایید.

روغن کنجد پرس سرد بهتر است یا روغن ارده کنجد؟

  1. یکی از نکاتی که در رابطه با تفاوت این دو  روغن لازم است بدانید، تفاوت در نحوه‌ی استخراج و روغن‌گیری از دانه کنجد است. در، روش پرس سرد روغن کنجد از دانه کنجد خام توسط دستگاه‌های روغن‌گیری پرس سرد و تحت فشار بالا، بدون دخالت حرارت استخراج می‌شود. اما در رابطه با روغن ارده کنجد باید گفت که ابتدا دانه‌های کنجد را بر، روی حرارت تفت می‌دهند و بعد از آن نسبت به استخراج روغن از دانه‌های کنجد تفت داده شده اقدام می‌کنند.
  2. تفاوت دیگری که روغن کنجد پرس سرد با روغن ارده کنجد دارد، تفاوت در رنگ روغن می‌باشد. رنگ روغن کنجد ارده رنگی تیره تر نسبت به روغن کنجد پرس سرد را داراست. روغن کنجد تهیه شده به روش پرس سرد دارای رنگ زرد روشن متمایل به طلایی است. دلیل تفاوت در رنگ هم به دلیل تفاوت در رنگ کنجد تفت داده شده و کنجد خام است.
  3. موردی که بسیاری از افراد به آن اشاره می‌کنند، طعم روغن کنجد ارده است. لازم است بدانید به دلیل آن‌که در این روغن دانه‌های کنجد تفت داده می‌شوند بنابراین میزان عطر و طعم کنجد در این نوع روغن بیشتر احساس می‌شود و این امر ارتباطی به خلوص بیشتر و یا برتری روغن ارده کنجد نسبت به روغن کنجد پرس سرد نیست. جالب است بدانید برای تهیه‌ی روغن کنجد ارده ابتدا دانه‌های کنجد را به مدت حداقل ۸ ساعت داخل آب قرار می‌دهند و بعد از آن این دانه‌های خیسانده شده را با حرارتی بیش از ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد بو می‌دهند. در صورتی‌که در روش پرس سرد دانه کنجد هیچ حرارتی ندیده و به‌صورت خام فرآیند استخراج روغن در این روش انجام می‌شود.

خرید روغن‌های گیاهی

فروشگاه اینترنتی فیلی این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده است که بتوانند به‌طور کامل از خواص، فواید و نحوه‌ی مصرف روغن‌های گیاهی قبل از خرید مطلع شوند و بعد از بررسی کامل نسبت به خرید محصول مورد نظر خود اقدام نمایند. هم‌چنین یکی دیگر از خدماتی که فیلی ارائه می‌دهد امکان خرید عمده روغن کنجد است که این روغن گیاهی را در صورت خرید به صورت عمده با قیمتی بسیار مناسب ارائه می‌کند.